Kiszonka z kukurydzy to jedna z podstawowych pasz objętościowych. Dobrze przygotowany będzie wysokiej jakości, a to wszystko przełoży się na wydajność dla krów. Jak więc produkujesz tę niezwykle wartościową paszę? Na wysoką jakość kiszonki wpływa wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest właściwy czas i sposób zbioru kukurydzy. Najlepszym momentem jest, gdy zawartość suchej masy rośliny wynosi 30-35%. Można to rozpoznać po wyglądzie kolby.
Droga Mleczna to charakterystyczny pierwiastek w ziarnie, który decyduje o czasie koszenia. Uważa się, że jeśli stanowi 1/3 wysokości ziarna (licząc od góry), zawartość suchej masy wynosi średnio 32-33%. Wraz ze wzrostem zawartości suchej masy zwiększa się również problem drobnego mielenia, dzięki czemu możemy otrzymać paszę gorszej jakości. Przyjmuje zasadę, że każde ziarno powinno zostać zgniecione przez sieczkarnię, aby można je było prawidłowo zakleszczać
Cel!
Następnym krokiem w dobrej kiszonce jest prawidłowe ugniatanie surowej mączki. Głównym celem tego zabiegu jest usunięcie powietrza ze szczelin między płatkami kukurydzianymi. W ten sposób stworzyliśmy odpowiednie warunki do powstania i istnienia bakterii beztlenowych odpowiedzialnych za produkcję kwasu mlekowego, który jest najbardziej potrzebny w kiszonce.
Kukurydza
Do wsparcia kiszonki roślinnej można stosować specjalne preparaty. Część z nich oparta jest na związkach organicznych (np. Kwasie mrówkowym), a część na mikroorganizmach. Środki chemiczne, które były popularne kilka lat temu, są przestarzałe, ponieważ negatywnie wpływają (niszczą) maszynę. W tej chwili hodowca jest popularny. Są to preparaty mikrobiologiczne, które zawierają szczepy bakterii wpływające na pożądaną fermentację. Warto też wspomnieć, że stosując preparaty mikrobiologiczne można od razu karmić zwierzęta kiszonką, która różni się od preparatów chemicznych na bazie kwasów organicznych (kwas mrówkowy), w takim przypadku trzeba odczekać 6 tygodni przed otwarciem pryzmy.
Te etapy formowania kiszonki wykonywane są w dniu koszenia. Warto jednak wspomnieć o otwarciu kiszonki. Po otwarciu stosu należy uważać, aby nie dopuścić do wtórnej fermentacji, która obniży jakość paszy. Dzięki dopływowi tlenu mikroorganizmy tlenowe zaczynają się rozwijać i wytwarzać niepożądane kwasy, takie jak kwas octowy. Ta pasza straciła swoją smakowitość, więc zwierzęta rzadziej ją jedzą. Aby temu zapobiec, powinniśmy otworzyć pryzmat od strony północnej, aby zapobiec nagrzewaniu się pryzmatu i znaleźć pryzmat wystarczający do aktualnych potrzeb. Jednym z ostatnich etapów przygotowania kiszonki z kukurydzy jest jej ukrycie. Po dokładnym ugniataniu i ew. Kiszonce, przykryj pryzmat folią, a następnie przykryj lub przykryj. Taka procedura pozwoli na utrzymanie warunków beztlenowych niezbędnych do rozwoju wymaganych mikroorganizmów.
Jak da się zauważyć nie sam etap zbioru, przygotowywania pryzmy a także jej zużywanie ma wpływ na jej jakość. W związku z tym, że dla wielu gospodarstw kiszonka z kukurydzy jest podstawową paszą objętościową należy staranie ją przygotować. Dobra kiszonka jest chętniej zjadana przez bydło co przełoży się na większą wydajność , na której nam najbardziej zależy